Skip to content

4045 Bayshore RoadCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block749
Lot14.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,818
Acreage3.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$263,000
48%
Improvement Value:$285,000
52%
Total Assessment$548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,113+1.4%
2024$10,955+6.5%
2023$10,285+1.6%
2022$10,121+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1986