Skip to content

684-B New England RoadCape May, NJ 08204

Built 1994

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block749
Lot4.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage2.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$272,600
70%
Improvement Value:$117,900
30%
Total Assessment$390,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,919+1.4%
2024$7,806+6.3%
2023$7,341+1.6%
2022$7,224+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,344DeedBook 3190, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 1994