Skip to content

688 New England RoadCape May, NJ 08204

Built 1987

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Sep 16, 1986

Property Information

Block749
Lot5.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage1.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$234,900
54%
Improvement Value:$203,100
46%
Total Assessment$438,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,883+1.5%
2024$8,756+6.3%
2023$8,234+1.6%
2022$8,103+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$23,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 1659, Page 697