Skip to content

1014 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
May 20, 1986

Property Information

Block749
Lot5.05
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-O
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,183
Acreage1.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$257,300
44%
Improvement Value:$323,300
56%
Total Assessment$580,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,775+1.5%
2024$11,606+6.3%
2023$10,915+1.6%
2022$10,741+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$26,000

To:

Sq Ft3,183DeedBook 1640, Page 1041