Skip to content

1016 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2022

Property Information

Block749
Lot5.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-F-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,433
Acreage1.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$256,300
50%
Improvement Value:$258,000
50%
Total Assessment$514,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,430+1.5%
2024$10,281+6.3%
2023$9,669+1.6%
2022$9,515+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 3121, Page 795

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2788, Page 569

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 1674, Page 169