Skip to content

1020 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jan 16, 1987

Property Information

Block749
Lot5.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,156
Acreage1.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,400
43%
Improvement Value:$338,900
57%
Total Assessment$593,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,032+8.7%
2024$11,070+11.5%
2023$9,928+1.6%
2022$9,770+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft3,156DeedBook 1677, Page 829