Skip to content

1030 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2010

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block749
Lot7.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2SF3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,448
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
35%
Improvement Value:$427,400
65%
Total Assessment$657,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,332+1.5%
2024$13,141+6.3%
2023$12,359+3.8%
2022$11,912+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010