Skip to content

14 Hannah DriveCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$48,500
Last Sale Date
Nov 21, 1991

Property Information

Block749
Lot8.18
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,896
Acreage2.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$262,400
29%
Improvement Value:$642,500
71%
Total Assessment$904,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,351+1.4%
2024$18,089+6.3%
2023$17,012+1.6%
2022$16,741+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$48,500

To:

Sq Ft4,896DeedBook 2205, Page 242