Skip to content

1028 Batts LaneCape May, NJ 08204

Built 1975

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Sep 4, 1985

Property Information

Block751
Lot11.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class15
Description2S-F-0
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,051
Acreage5.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$322,200
65%
Improvement Value:$173,500
35%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,053+1.5%
2024$9,909+6.3%
2023$9,319+1.6%
2022$9,170+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

Sq Ft3,051DeedBook 1610, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1975