Skip to content

1022 Batts LaneCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$137,500
Last Sale Date
Sep 4, 1985

Property Information

Block751
Lot11.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,275+1.5%
2024$4,214+6.3%
2023$3,963+1.6%
2022$3,900+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$137,500

To:

DeedBook 1610, Page 1117