Skip to content

1030 Batts LaneCape May, NJ 08204

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 30, 2001

Property Information

Block751
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class15
Description2S-F-S-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.62

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$218,700
70%
Improvement Value:$92,700
30%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,315+1.4%
2024$6,225+6.3%
2023$5,854+1.6%
2022$5,761+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1971