Skip to content

1006 Batts LaneCape May, NJ 08204

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 1993

Property Information

Block751
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,276
Acreage0.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$215,300
66%
Improvement Value:$110,800
34%
Total Assessment$326,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,363+1.5%
2024$6,269+6.6%
2023$5,881+1.7%
2022$5,783+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 2181, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1945