Skip to content

1010 Batts LaneCape May, NJ 08204

Built 2002

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 20, 2009

Property Information

Block751
Lot9.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class17
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,190
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$236,000
48%
Improvement Value:$255,500
52%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,968+1.5%
2024$9,825+6.3%
2023$9,240+1.6%
2022$9,093+2.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

SaleMulti
$22,500
DeedBook 2652, Page 147