Skip to content

9 Strawberry LaneCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 30, 2000

Property Information

Block752.01
Lot10.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1111

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,166
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
44%
Improvement Value:$280,000
56%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,140+1.5%
2024$9,995+6.3%
2023$9,400+1.6%
2022$9,250+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft3,166DeedBook 2868, Page 4

Property Sale

Sale
$187,370
DeedBook 2411, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1993