Skip to content

17 Strawberry LaneCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block752.01
Lot10.13
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1111

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,176
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
51%
Improvement Value:$214,800
49%
Total Assessment$434,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,818+1.5%
2024$8,692+6.3%
2023$8,174+1.6%
2022$8,044+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,176DeedBook 3457, Page 12

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 3105, Page 669

Property Sale

Sale
$172,469
DeedBook 2415, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1993