Skip to content

21 Strawberry LaneCape May, NJ 08204

Built 1998

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Jun 27, 2024

Property Information

Block752.01
Lot10.15
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1111

Building Details

Building Class16.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,652
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
40%
Improvement Value:$329,100
60%
Total Assessment$549,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,136+1.5%
2024$10,977+6.3%
2023$10,323+1.6%
2022$10,158+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

To:

Sq Ft3,652DeedBook 4175, Page 664

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 3431, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$53,900
DeedBook 2657, Page 23