Skip to content

716 San Fernando RoadCape May, NJ 08204

Built 2018

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 30, 2016

Property Information

Block752.01
Lot15.04
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2S-F-AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,548
Acreage1.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,800
39%
Improvement Value:$378,200
61%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,472+1.4%
2024$12,294+6.3%
2023$11,562+1.6%
2022$11,378+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft3,548DeedBook 3702, Page 387

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2930, Page 501