Skip to content

5 Taylor LaneCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block752.01
Lot16.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,414
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,800
49%
Improvement Value:$235,700
51%
Total Assessment$461,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,359+1.4%
2024$9,225+6.3%
2023$8,676+1.6%
2022$8,538+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft2,414DeedBook 3788, Page 67

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 2991, Page 186

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 2786, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1997