Skip to content

15 Taylor LaneCape May, NJ 08204

Built 1997

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 3, 2004

Property Information

Block752.01
Lot16.08
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class18
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,812
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$225,800
35%
Improvement Value:$419,600
65%
Total Assessment$645,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,089+1.5%
2024$12,902+6.3%
2023$12,134+1.6%
2022$11,940+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft3,812DeedBook 3087, Page 203

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 2452, Page 172