Skip to content

4 Taylor LaneCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 9, 2020

Property Information

Block752.01
Lot16.16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1404

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,463
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,200
48%
Improvement Value:$244,300
52%
Total Assessment$473,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,603+1.5%
2024$9,465+6.3%
2023$8,902+1.6%
2022$8,760+2.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$64,500
DeedBook 2743, Page 912