Skip to content

793 Stimpson LaneCape May, NJ 08204

Built 1940
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 2017

Property Information

Block752.01
Lot19.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$190,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,865+1.4%
2024$3,810+6.3%
2023$3,583+1.6%
2022$3,526+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 1555, Page 1141

Property Built

Built

Year Built: 1940