Skip to content

781 Stimpson LaneCape May, NJ 08204

Built 1870

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jul 13, 1987

Property Information

Block752.01
Lot22
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,036
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,300
69%
Improvement Value:$77,000
31%
Total Assessment$247,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,015+1.4%
2024$4,944+6.3%
2023$4,649+1.6%
2022$4,575+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft2,036DeedBook 1689, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1870