Skip to content

773a Stimpson LaneCape May, NJ 08204

Built 1920

Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block752.01
Lot25
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F-1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,010
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,800
71%
Improvement Value:$68,200
29%
Total Assessment$233,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,725+1.4%
2024$4,658+6.3%
2023$4,380+1.6%
2022$4,311+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500

To:

Sq Ft2,010DeedBook 3724, Page 234

Property Sale

Sale
$312,000
DeedBook 3080, Page 767

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 1675, Page 778

Property Built

Built

Year Built: 1920