Skip to content

769 Stimpson LaneCape May, NJ 08204

Built 1950

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Apr 29, 2022

Property Information

Block752.01
Lot27
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F-1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,718
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,200
62%
Improvement Value:$102,600
38%
Total Assessment$272,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,532+1.4%
2024$5,453+6.3%
2023$5,129+1.6%
2022$5,047+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000

To:

Sq Ft1,718DeedBook 4054, Page 667

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2897, Page 593

Property Built

Built

Year Built: 1950