Skip to content

1087 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1850

Last Sale Price
$999,999
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block752.01
Lot32.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description2.5S-F-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,133
Acreage1.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$233,900
80%
Improvement Value:$59,100
20%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,942+1.5%
2024$5,857+6.3%
2023$5,508+1.6%
2022$5,421+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$999,999

To:

Sq Ft2,133DeedBook 4185, Page 584

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2713, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1850