Skip to content

1073 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 23, 2003

Property Information

Block752.01
Lot34.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,863
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$259,500
62%
Improvement Value:$155,900
38%
Total Assessment$415,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,424+1.4%
2024$8,304+6.3%
2023$7,810+1.6%
2022$7,685+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965