Skip to content

1057 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 1857

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block752.01
Lot36.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,457
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
65%
Improvement Value:$123,800
35%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,175+1.4%
2024$7,072+6.3%
2023$6,651+1.6%
2022$6,545+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 2829, Page 322

Property Built

Built

Year Built: 1857