Skip to content

1053 Shunpike RoadCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 6, 2002

Property Information

Block752.01
Lot36.03
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class19
Description2SF4G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,654
Acreage1.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$246,200
26%
Improvement Value:$708,900
74%
Total Assessment$955,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,369+1.4%
2024$19,092+6.3%
2023$17,956+1.6%
2022$17,669+2.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 2883, Page 944