Skip to content

1006 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1948

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block752.01
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1107

Building Details

Building Class15
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.81

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
84%
Improvement Value:$43,000
16%
Total Assessment$269,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,472+1.5%
2024$5,393+6.3%
2023$5,072+1.6%
2022$4,991+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 1987, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 1771, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1948