Skip to content

10 Bridge LaneCape May, NJ 08204

Built 2003

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Aug 1, 2023

Property Information

Block752.01
Lot5.09
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1107

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
38%
Improvement Value:$354,700
62%
Total Assessment$574,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,655+1.5%
2024$11,488+6.3%
2023$10,804+1.6%
2022$10,632+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,375,000

To:

Sq Ft2,880DeedBook 4127, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 2003