Skip to content

1027 Batts LaneCape May, NJ 08204

Built 1979

Last Sale Price
$238,000
Last Sale Date
Sep 29, 2011

Property Information

Block752.01
Lot8.07
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1005

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,314
Acreage1.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$231,200
69%
Improvement Value:$105,300
31%
Total Assessment$336,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824+1.4%
2024$6,727+6.3%
2023$6,326+1.6%
2022$6,225+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$238,000

To:

Sq Ft1,314DeedBook 3469, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1979