Skip to content

701 San Fernando RoadCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Oct 24, 2015

Property Information

Block752.03
Lot1
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,859
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,500
60%
Improvement Value:$126,700
40%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,473+1.4%
2024$6,381+6.3%
2023$6,001+1.6%
2022$5,905+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

Sq Ft1,859DeedBook 3650, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1967