Skip to content

719 San Fernando RoadCape May, NJ 08204

Built 1960

Last Sale Price
$895,000
Last Sale Date
Nov 27, 2024

Property Information

Block752.03
Lot10.02
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,330
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$183,600
69%
Improvement Value:$84,300
31%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,433+1.5%
2024$5,355+6.3%
2023$5,037+1.6%
2022$4,956+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$895,000

To:

Sq Ft1,330DeedBook 4199, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1960