Skip to content

703 San Fernando RoadCape May, NJ 08204

Built 1967

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jan 29, 2021

Property Information

Block752.03
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1003

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$178,700
43%
Improvement Value:$237,200
57%
Total Assessment$415,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,434+40.2%
2024$6,015+6.3%
2023$5,657+1.6%
2022$5,567+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 3964, Page 808

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 3458, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1967