Skip to content

8 Strawberry LaneCape May, NJ 08204

Built 1999

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
May 10, 1997

Property Information

Block752.06
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1111

Building Details

Building Class17.5
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,303
Acreage1.01

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,200
38%
Improvement Value:$366,300
62%
Total Assessment$586,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,894+4.5%
2024$11,386+6.3%
2023$10,708+1.6%
2022$10,538+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft3,303DeedBook 2711, Page 248