Skip to content

1019 Seashore Bridge RoadCape May, NJ 08204

Vacant Land

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block753.01
Lot16
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,391+1.5%
2024$2,357+6.3%
2023$2,217+1.6%
2022$2,181+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000

To:

DeedBook 3883, Page 774

Property Sale

Sale
$12,250

From:

To:

DeedBook 3627, Page 62Recorded6/2/2015

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 3213, Page 190