Skip to content

1095 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1946
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2013

Property Information

Block753.01
Lot30
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1S-F-A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$170,900
70%
Improvement Value:$72,100
30%
Total Assessment$243,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,928+1.4%
2024$4,858+6.3%
2023$4,568+1.6%
2022$4,496+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 1617, Page 540

Property Built

Built

Year Built: 1946