Skip to content

2 Tranquility DriveCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 18, 2006

Property Information

Block753.01
Lot39.06
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,632
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,200
46%
Improvement Value:$189,100
54%
Total Assessment$347,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+1.4%
2024$6,943+13.5%
2023$6,119+1.6%
2022$6,022+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 3249, Page 123

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 3177, Page 355

Property Sale

Sale
$726,000
DeedBook 2519, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1984