Skip to content

1001 Seashore RoadCape May, NJ 08204

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 2019

Property Information

Block753.04
Lot13.01
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1107

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
67%
Improvement Value:$126,600
33%
Total Assessment$381,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,739+1.5%
2024$7,628+6.3%
2023$7,174+1.6%
2022$7,060+2.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985