Skip to content

504 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1983

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Aug 13, 2015

Property Information

Block753.06
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,113
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,000
39%
Improvement Value:$218,500
61%
Total Assessment$360,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,311+4.3%
2024$7,007+6.3%
2023$6,589+1.6%
2022$6,484+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft2,113DeedBook 3639, Page 128

Property Sale

Sale
$176,250
DeedBook 2927, Page 602

Property Sale

Sale
$96,500
DeedBook 1572, Page 1073

Property Built

Built

Year Built: 1983