Skip to content

506 Portsmouth RoadCape May, NJ 08204

Built 1988

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 22, 2025

Property Information

Block753.06
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,850
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
45%
Improvement Value:$176,200
55%
Total Assessment$318,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,453+1.4%
2024$6,361+6.3%
2023$5,982+1.6%
2022$5,887+2.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$589,000
Sq Ft1,850DeedBook 3990, Page 555Recorded6/8/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 3333, Page 248

Property Sale

Sale
$173,900
DeedBook 2918, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$95,500
DeedBook 1647, Page 352