Skip to content

8 Boothbay DriveCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$274,000
Last Sale Date
Jan 4, 2005

Property Information

Block753.06
Lot7
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,800
48%
Improvement Value:$142,700
52%
Total Assessment$274,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+1.5%
2024$5,237+6.7%
2023$4,911+1.7%
2022$4,828+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$274,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 3136, Page 343

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2829, Page 187

Property Sale

Sale
$95,900
DeedBook 1595, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1984