Skip to content

3 Boothbay DriveCape May, NJ 08204

Built 1986
Other Exempt

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block753.07
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
45%
Improvement Value:$157,700
55%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,835+6.1%
2024$5,501+6.6%
2023$5,159+1.7%
2022$5,072+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 2784, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1986