Skip to content

20 Hyannis DriveCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
May 9, 1996

Property Information

Block753.08
Lot10
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
52%
Improvement Value:$124,400
48%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,232+1.4%
2024$5,157+6.3%
2023$4,850+1.6%
2022$4,773+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 2670, Page 620

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 1584, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1984