Skip to content

7 Newport DriveCape May, NJ 08204

Built 2005

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block753.09
Lot3
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class17.5
Description1.5SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,691
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
40%
Improvement Value:$295,000
60%
Total Assessment$490,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,947+1.4%
2024$9,805+6.3%
2023$9,221+1.6%
2022$9,074+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft2,691DeedBook 3753, Page 304

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 3537, Page 152

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 3189, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 3078, Page 339

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 2929, Page 972

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 1699, Page 651