Skip to content

6 Gloucester DriveCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$544,000
Last Sale Date
May 27, 2022

Property Information

Block753.11
Lot12
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16.5
Description1S-F-R-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,700
47%
Improvement Value:$151,900
53%
Total Assessment$286,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,812+1.4%
2024$5,729+11.5%
2023$5,138+1.7%
2022$5,052+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$544,000

To:

Sq Ft1,773DeedBook 4061, Page 465

Property Sale

Sale
$104,990
DeedBook 1659, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1986