Skip to content

19 Hyannis DriveCape May, NJ 08204

Built 1984

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 22, 2025

Property Information

Block753.11
Lot2
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16
Description1S-F-F-1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,000
51%
Improvement Value:$126,900
49%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,000+1.5%
2024$4,925+6.7%
2023$4,617+1.7%
2022$4,540+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft1,566DeedBook 4240, Page 490

Property Sale

Sale
$183,500
DeedBook 2952, Page 495

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 2052, Page 225

Property Sale

Sale
$93,990
DeedBook 1601, Page 939

Property Built

Built

Year Built: 1984