Skip to content

23 Hyannis DriveCape May, NJ 08204

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2025

Property Information

Block753.11
Lot4
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class16.5
Description2S-F-S-2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,000
38%
Improvement Value:$208,700
62%
Total Assessment$338,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+21.5%
2024$5,653+6.3%
2023$5,317+1.6%
2022$5,232+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$534,900
Sq Ft1,738DeedBook 4138, Page 286Recorded10/16/2023

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$100,600
DeedBook 1609, Page 176