Skip to content

25 Hyannis DriveCape May, NJ 08204

Built 2001

Last Sale Price
$499,900
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block753.11
Lot5
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,240
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
37%
Improvement Value:$220,900
63%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,116+1.4%
2024$7,014+6.3%
2023$6,597+1.6%
2022$6,492+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,900

To:

Sq Ft2,240DeedBook 3938, Page 242

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 2895, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 1657, Page 374