Skip to content

15 Hyannis DriveCape May, NJ 08204

Built 1993

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jan 22, 1993

Property Information

Block753.12
Lot8
Qualifier---
CountyCape May
MunicipalityLower Twp
Tax Map Page1108

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,504
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
40%
Improvement Value:$221,600
60%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,536+1.4%
2024$7,428+6.3%
2023$6,986+1.6%
2022$6,875+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 2326, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 2122, Page 255

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 1702, Page 61